T-Meeting finalist till Årets Mångfaldsföretag 2025!
- 23 May 2025
T-Meeting finalist till Årets Mångfaldsföretag 2025
T-Meeting har med stolthet varit finalist till Årets Mångfaldsföretag 2025 vid Inclusion Awards 2025 – ett nationellt pris som uppmärksammar företag och organisationer som gör konkret skillnad inom mångfald, inkludering och jämlikhet på arbetsmarknaden.
Priset delas ut till aktörer som visar att mångfald inte bara är en värdegrundsfråga – utan en strategisk satsning som skapar bättre arbetsplatser och ett starkare samhälle. T-Meeting nominerades för vårt långsiktiga arbete med att tillgängliggöra kommunikationsteknik för personer med funktionsnedsättning, för att vi verkar i en bransch med stor samhällsnytta, och för att vi aktivt arbetar för att inkludera fler kompetenser inom teknik- och hjälpmedelsområdet.
Finalen hölls på Berns i Stockholm den 8 april, där vår medgrundare Max Tairi deltog och representerade T-Meeting under en kväll fylld av inspiration, samtal och firande av goda förebilder.
Även om vi inte tog hem vinsten, ser vi finalplatsen som ett tydligt erkännande av det arbete vi gör varje dag – för att skapa ett mer tillgängligt, inkluderande och värderingsdrivet samhälle.
Vi vill rikta ett varmt tack till Inclusion Awards för nomineringen – och till alla våra medarbetare, deltagare och samarbetspartners som gör detta möjligt. Utan ert engagemang hade vi inte varit där vi är idag.
Att uppmärksammas som en av finalisterna visar att vårt arbete gör skillnad – och ger oss ny kraft att fortsätta driva utvecklingen framåt.